pondelok 18. decembra 2017

5 BLOKOV A ZAZVONIL NÁM ZVONEC

Ani som si neuvedomila, ale s 1. decembrom prišiel posledný bloček do deky 6 Hláv/12 Blokov. Bolo vzrušujúce šiť bloky s toľkými dievčatami naraz a najviac sa mi páčilo to, že aj keď sme šili jeden bloček, tak každý vyzera úplne inak a všetky sú krásne. A aké krásne budú ešte hotové deky. Nad tým, ako zoradím svoje bločky do deky som dlho premýšľala, nanešťastie nie úplne od začiatku a kvôli farebnosti budem musieť bločky zoradiť trošku inak, ako som najskôr zamýšľala. Dúfam, že Vám deku budem vedieť ukázať čo najskôr a už hotovú.

Ale rada by som sa vrátila k samotným bločkom. Vo svojich príspevkoch som postupne predstavovala jednotlivé bloky, ktoré sme šili a uviedla som niečo aj z ich histórie. Tak by som v tomto duchu predstavila aj bločky, ktoré sa šili od augusta do decembra. 

Augustový blok si pre nás pripravila opäť Nadra. Už som o nej písala, že navrhuje kolekcie látok pre Riley Blake a sú vždy veľmi pekné, len u nás som ich zatial nikde nenašla. 
Jedná sa o bloček Trick Card - kartový trik. Bloček je veľmi pekný, viem píšem to o každom, ale naozaj sa mi doteraz páčil každý jeden. Po nastrihaní si všetkých dielikov som bola najskôr bezradná a nevedela som odkial začať. Až keď som si nakoniec všetko poukladala, tak ako má byť, mi to v hlave cvaklo a bloček bol rýchlo na svete.  Informácii o pôvode a vzniku tohto bločku je ako šafránu. Informácie o tom, kedy tento blok vznikol sa rôznia. Jedni uvádzajú, že sa jedná o pôvodný tradičný patchworkový blok, iní, že tento blok vznikol až v 70-tych rokoch 20 storočia.  Možno vznikol na kartárskom večeri, keď jednej z dám išla po ruke dobrá karta a zároveň dostala nápad na tento bloček..... vzhľadom k svojmu názvu, to nemusí byť až taká zvrátená myšlienka.....☺ Ale aj napriek všetkému bloček je krásny a šil sa vynikajúco.
A hneď skočíme do septembra. Bloček Bears Paw som šila až v októbri. Nepamätám si, či to bolo z časových dôvodov, alebo sa mi do bločku nechcelo pustiť, ale je už na svete a je tiež veľmi pekný. Podľa inštrukcii od Vereny sa mali polené štvorčeky šiť metódou šitia cez papier, ale už keď som zbabrala 4 polený štvorček, tak som papier nechala papierom a ušila ich klasicky. A aj tak sa chybička vlúdila a budem musieť trošku párať......😏
Tak tento bloček už naozaj patrí k tým tradičným patchworkovým. Qiulty, ktoré vznikali v polovici 19.storočia v Amerike, neboli quilty, ktoré by vznikli z jednotlivých patchworkových bločkov, ale boli to quilty, ktoré mali v strede kus látky, zdobený krásnymi aplikáciami a okolo tohto veľkého "bloku" boli našívané bordúry, jednou z mnohých bola aj bordúra Saw Tooth Border a je pravdepodobné, že z tejto obľúbenej bordúry vznikol náš bloček. Bloček má predstavovať 4 medvedie tlapky, každá ukazuje iným smerom. 
Zaujímavé je, že názov bločku sa líši podľa jednotlivých oblastí, kde sa pôvodne šil.Napr. v americkom štáte Ohio sa volá Baers Paw (medvedia tlapa), na Log Island sa volá Ducks-Foot-in-the-mud(kačačia tlapka v bahne) a vo Philadelphii sa volá Hand of friendschip (ruka priateľstva). Podľa tohto by sa dalo predpokladať, že v Ohio môžete stretnúť medvede, na Log Island uvidíte  kačice a vo Philadelphii nájdete priateľov. 
To či quilty boli smerovníkmi pre utekajúcich otrokov je historikmi stále spochybňované. Na quiltoch s bločkami Bears Paw visí mítos, že signalizoval otrokom, že sú na správnej ceste a majú ju ďalej nasledovať a dovedie ich k útočisku na noc a k potrave. Na októbrový bloček od Andrei som bola veľmi zvedavá. Andrea šije krásne moderné quilty, ale jej prvý bloček pre tento projekt nebol práve vôbec moderný, tak som plná očakávania vyhliadala jej voľbu. A opäť Andrea vybrala nádherný bloček a to JosephCoat, ktorý sa šije ako aplikácia. Niekto aplikácie prišíval ručne, ja som bola lenivá a jednotlivé diely podlepila pavučinkou, nažehlila na podkladovú látku bločku a prišila na stroji aplikačným stehom. Joseph Coat a drážďanský tanier sú pre mňa najkrajšími bločkami v deke, aj keď ostatné bločky sú tiež krásne, tieto dva ma oslovili najviac. 
A teraz niečo z histórie. Joseph Coat je biblický bloček, vzťahuje sa na príbeh z Biblie, podľa ktorého  Jakob daruje svojmu synovi Josephovi kabát z mnohých farieb. Joseph Coat je odvodený z bločku Orange Peel. Tento bloček sa spomínal už niekedy okolo roku 1800. Kým Orange Peel je vytvorený len zo 4 dielikov, ktoré sa aplikujú, je Joseph Coat tvorený z 12 dielikov, z ktorých 6 sa aplikuje od stredu vo forme okvetných lístkov, ďalších 6 dielov sa aplikuje po obvode ako keby do kruhu. 


A tak sme sa prehupli do novembra. Na rade bola opäť Katarína - greenfietsen. Blok, ktorý vybrala je veľmi pekný, volá sa Jacobs Ladder - Jacobov rebrík. Keď ho Katarína ukázala na svojom blogu a aj na FB, bola som z neho nadšená. Avšak keď som si následne rozložila svoje látky, tak eufória pomaličky upadala, nejak som si jednotlivé látky, z ktorých šijem nevedela v tomto bloku predstaviť. Ale nejak som sa s tým popasovala. Celkovo pri šití týchto blokov, ktoré dúfam pretvorím do deky, je moja farebnosť veľmi striedma a už sa mi viackrát stalo, že som z niektorého bločku bola nadšená len do doby, kým som nemusela na neho vyberať látky z môjho portfólia. 
A teraz niečo k novembrovému bloku. Tak ako väčšina, je aj tento pôvodný a vzťahuje sa na bibliu. V Svätej knihe, Gn 28-12 sa píše: "I snívalo sa mu(Jacobovy), že vidí rebrík opretý o zem a jeho vrchný koniec siahal až do neba a Boží anjeli vystupovali a zostupovali po ňom". Keď sa na blok poriadne zadívame, skutočne v ňom objavíme rebrík, alebo schody, a to bola asi pre patchworkárky pred 120 až 150 rokmi inšpirácia nazvať tento patchworkový vzor práve Jacobov rebrík......


A tak s prvým decembrom prišiel aj posledný bloček do projektu 6Hláv/12blokov. Tento si pre nás pripravila Gesine allie and me design a je to Ohio star. Je to bloček, ktorý sa mi hodí k Vianociam. A zase pribudol do zbierky ďalší krásny bloček. 
Je to opäť, ako mnohé predtým, tradičný patchworkový vzor. Ohio star bol veľmi rozšírený a oblúbený motív medzi škótskymi a írskymi prisťahovalcami a s obľubou ho používali aj patchworkárky z radov Amishov. Taktiež sa tento vzor spája s americkou občianskou vojnou(1861-1865)a s Oberlin College v Ohio. Táto škola bola otvorená v cca polovici 19. storočia ako prvé zriadenie tohto typu pre ženy a afroameričanov. Na to obdobie to bolo veľmi pokrokové a do povedomia verejnosti sa dostala hlavne preto, že prijímala liberálne zmyšľajúcich študentov a bývalých otrokov. Tak sa stal motív Ohio star po občianskej vojne symbolom úcty padlým a ich príbuzným. 
A máme ušitých 12 blokov do našej deky + 1 doplnkový bloček. Ja budem asi 2 bločky prerábať, nakoľko zvolenými látkami ich neviem do deky zaradiť. Chcela som zo zverejnením článku počkať, kým budem mať ušitý top deky, ale to by ste čakali asi dlho, tak to, ako deka bude vyzerať Vám ukážem opäť neskôr.Prajem všetkým krásny deň

Jana

5 komentárov:

 1. Anonymný2:38 PM

  dobrý den, neberte to špatně, ale myslím ,že v bloku medvědích tlapek je vpravo chybička,zaměněné půlené čtverce na krajích, nevychází v rohu čtverec,je to škoda, Zdena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja to viem, preto aj píšem v texte že chybička sa vlúdila a budem musieť trochu párať..........

   Odstrániť
 2. Jani, je to nadhera. Vsechny bloky se mi moc libi. Ty medvedi tlapky bych nechala. V kazdem quiltu nejaka chyba byt musi. Nekteri vsivaji chyby umyslne. Rozmysli si to, nez budes parat. Preji tobe a tve rodine moc hezke vanocni svatky a uz se tesim na dalsi spolecne siti v novem roku. Jana

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jani, moc krásne ďakujem za milý komentár...... musím povedať, že mi čítaš myšlienkové pochody, ja som tiež presne na to myslela, je to predsa ručná práca a tam sú chyby skoro chcené....:-) ja ti prajem tiež krásne Vianoce a všetko dobré v Novom roku, hlavne veľa, veľa zdravia....... do ďalšieho šitia s 6K/12B by som sa chcela pustiť, len dúfam, že budem časovo stíhať.
   Jana

   Odstrániť
 3. Du hast einen schönen Quilt in Arbeit
  LG
  KATRIN W.

  OdpovedaťOdstrániť

Moje milé virtuálne priateľky a návštevníčky blogu, ďakujem za návštevu blogu a milé komentáre.
Vždy ste u mňa vítané a teším sa na Vašu ďalšiu návštevu
Jana

Milé vituálne priateľky a návštevníčky , ďakujem za Vaše zastavenie sa na mojom blogu a za milé komentáre. Teším sa na Vašu ďalšiu návštevu a Vaše komentáre