streda 20. decembra 2017

HISTÓRIA QUILTU

QUILT A JEHO HISTÓRIA
Už  som kedysi niekde písala, že veľmi rada čítam a nielen klasické romány, ale aj literatúru faktu a ak sa pre niečo nadchnem , tak sa chcem o tom dozvedieť čo najviac. Tak je to aj o quiltoch,  keď mám čas a hlavne náladu, tak  sa snažím čo najviac dozvedieť z histórie quiltov. A tu musím povedať, že vďaka bohu existuje world wide web. Čítať po anglicky je pre mňa síce ťažšie ako robiť v záhrade, ale niečomu z toho čo čítam, tak predsa len porozumiem. A tak po mesiacoch občasného čítania a sumarizovania toho, čo som sa dozvedela a písania, by som chcela aj Vám trošku priblížiť históriu quiltov.
U nás sa Quilt alebo Quiltovanie  spája hlavne s dekami a prehozmi na postele, ktoré je vídať hlavne v amerických filmoch,  ale odkedy sa spája s Patchworkom nie je úplne jasné.

Patchwork v našej reči znamená záplata a popisuje techniku, pri ktorej sa kúsky látky zošívajú do veľkej plochy a vznikajú geometrické vzory. To je predná strana jedného quiltu.

Preklad anglického „to quilt“ znamená asi naše štepovanie, prešívanie a tak vlastne vzniká quilt.  Pod predný patchworkový diel, ktorý sa nazýva aj  „top“ sa dá vatelín, a predný diel a vatelín sa spoja so spodnou látkou. A vtedy začína tzv. quiltovanie. Cielom quiltovania je spojiť všetky 3 časti  quiltovacími stehmi, tak že vzniknú rôzne plastické, trojdimenzionálne vzory.  Napr. Amish-quilty sa šili z jednofarebnej látky  a deky boli následne veľmi bohato a umelecky prequiltované.

Avšak  história patchworku a quiltu siaha omnoho ďalej. Ešte stále nie je úplne isté, či pôvod quiltu nepochádza z Číny, resp. Blízkeho východu. Isté však je, že quiltovať sa začalo už dávno pred naším letopočtom. Najstaršie zachované patchworkové quilty sú vystavené v Múzeu v Kairo a sú staré cca 3000 rokov.  Symbolika použitých vzorov a vyobrazení na quilte boli v tom období v popredí.  Historici vychádzajú z toho, že túto ručnú prácu rozšírili v severnej Európe križiacky rytieri. Tieto niekoľko vrstvé deky plnili na studenom severe, na posteliach nevykúrených spálni zahrievaciu funkciu.

Výroba takýchto quiltov bola v tom čase veľmi namáhavá, neexistoval textilný priemysel, čiže quilty sa šili z doma tkaných a farbených látok. Až keď karavány z východu priniesli, hlavne do južnej časti Európy, tkané a rôznofarebné látky, vznikali náročnejšie, výšivkami zdobené patchworkové práce.
Európsky vystahovalci na začiatku 17. Storočia, priniesli svoje znalosti tejto ručnej práce do Nového sveta, kde sa z neho stalo ľudové umenie, kým v Európe postupne zanikalo. Avšak prvé quilty Nového sveta si netreba predstavovať ako majstrovské diela, ale šili sa zo všetkého, čo mohlo človeka zahriať, napr. z obnoseného oblečenia. Toho času neboli quilty ozdobou, ale bola to funkčná súčasť domácnosti.  Plnili funkciu prikrývky, dávali sa na okná a dvere, aby zamedzili prístupu chladu do  chatrčí.  19. Storočie bolo veľmi dôležité pre históriu quiltu. Okolo roku 1840 bolo východné pobrežie Spojených štátov tak husto osídlené, že sa tzv. Pionieri  na svojich vozoch, ťahaných koňmi ale aj peši, sťahovali smerom na západ, kde dúfali, že nájdu úrodnú zem, miernu klímu a príjemný život.  Prví osídlenci prišli do Kalifornie v roku 1841. Keď v Amerike vypukla v rokoch 1848/49 zlatá horúčka, ťahalo to opäť tisíce ľudí do západných oblastí. Pritom niektorí zanechali  doma svoje rodiny, priateľov, a niektorí aj poriadnu kopu dlhov.
 Často odchádzali na západ aj celé rodiny, ženy sa snažili udržiavať niečo ako rodinný život.  Nakoľko miesta vo vozoch bolo veľmi málo, mohli si zobrať so sebou minimum svojich vecí. Je historicky doložené, že všetky šaty, ktoré si ženy mohli zobrať so sebou, museli mať oblečené na sebe a každý kúsok odevu, ktorý sa už nedal nosiť, bol starostlivo rozstrihaný  a odložený, aby sa neskôr použil k výrobe quiltov pre novú domácnosť.





Temnou kapitolou americkej histórie je obdobie otrokárstva, samotní Američania nazývajú toto obdobie „national shame“. Masové zotročovanie ľudí,hlavne z čiernej Afriky bolo v období od 16. Storočia do polovice 19. Storočia. Otroci pracovali ako lacná pracovná sila na bavlníkových plantážach,  prevážne v južných štátoch Ameriky.  V čase zrušenia otroctva v roku 1865 bolo v Amerike viac ako 4 milióny otrokov.  Životné podmienky otrokov boli tak hrozné, že mnohí riskovali útekom radšej svoj život, ako žiť v takých nedôstojných podmienkach. Legendy hovoria, že v quiltoch toho obdobia boli ukryté tajné správy. Na vzoroch jedného quiltu, ktorý visel zavesený na šnúre na sušenie prádla, mohli zbehlí otroci vidieť, či im vlastník domu pomôže. Ak áno mohli dúfať, že dostanú najesť a prichýlia ich na noc.




Vzory ako „Double Wedding Ring“ a Drunkard´s Path mali byť dokonca akousi mapou pre utekajúcich otrokov, ktorá im ukazuje cestu k vytúženej slobode.






Obdobie  americkej občianskej vojny v rokoch 1861 až 1865, bolo taktiež obdobím, kedy vznikli jedny z najkrajších quiltov toho obdobia.
Ženy, čakajúce na koniec vojny a na návrat svojich mužov, otcov, bratov a synov, pracovali na dobročinných projektoch. Šili deky pre vojakov na bojovom poli. Tieto deky  nemali však výplň, aby  ich vojaci mohli napchať do svojho ruksaku. Potom ho však mohli na bojisku vyplniť napr. suchým listím alebo slamou. Tak mali pri sebe deku od svojich najbližších, ktorá ich hriala.  Ak niektorého vojaka zabili, tak ho pochovali spolu s jeho dekou. Mnohé ženy však zbytočne očakávali návrat svojich najbližších.  Americká občianska vojna stála život 650.000 ľudí.
Jeden z najznámejších quiltov tohto obdobia je nazvaný po jeho autorke Jane Stickle a to Dear Jane. Jane šila tento quilt v rukách v roku 1863, pozostáva z 5602 dielov. 169 Blokov, 108 Trojuholníkov a 4 rožné diely sú šité ako patchworkové bloky, alebo ako aplikácie a žiaden vzor alebo látku jednotlivých blokov alebo trojuholníkov nenájdete v quilte 2x. Originál quiltu je možné obdivovať raz ročne v Bennington múzeu v Benningtone, v štáte Vermont.


V USA má dlhú tradíciu sociálne zriadenie tzv. Quilting – Bees, ktoré vzniklo ešte za čias osídlovania západnej časti Nového sveta a ženy sa stretávali vždy u jednej z ich spolku a šili spolu quilty.  Meno svojmu spolku dali podľa najpracovitejšieho tvora na zemi a tým je včela.(Bee-včela).Výsledkom ich spoločného šitia boli napr. deky pre novomanželov. U Amischov, jedného amerického náboženského spoločentva, ktoré sa pre svoje náboženské presvedčenie vzdalo života s technickými vymoženosťami, sa táto tradícia stále udržuje a nielen preto patria Amish-Quilts aj dnes k favoritom takmer každej galérie, ktorá vystavuje quilty.
 
K tým Quilting – Bee musím povedať, že takýto spolok existuje napr. aj v Nemecku. Každý mesiac jedna zo včeličiek rozpošle ostatným patchworkový blok, niekedy aj látky na neho a šijú potrebný počet blokov do jej quiltu, a každá šije tento blok – niekedy je to jeden, niekedy dva, záleží od veľkosti a tak má postupne v každom mesiaci jedna z nich bločky na svoj quilt ušité.......ten nápad sa mi veľmi páči a prijala by som, keby aj u nás bolo niečo obdobné.

Aj keď v USA je patchworková deka samozrejmou súčasťou každej domácnosti, ako napr. u nás ozdobný vankúš na gauči v obývačke, je quilt často používaný ako nástenná dekorácia, stolná dekorácia atď.


Ďakujem  všetkým, ktorí si našli trošku času a článok si prečítali........

Jana 

pondelok 18. decembra 2017

5 BLOKOV A ZAZVONIL NÁM ZVONEC

Ani som si neuvedomila, ale s 1. decembrom prišiel posledný bloček do deky 6 Hláv/12 Blokov. Bolo vzrušujúce šiť bloky s toľkými dievčatami naraz a najviac sa mi páčilo to, že aj keď sme šili jeden bloček, tak každý vyzera úplne inak a všetky sú krásne. A aké krásne budú ešte hotové deky. Nad tým, ako zoradím svoje bločky do deky som dlho premýšľala, nanešťastie nie úplne od začiatku a kvôli farebnosti budem musieť bločky zoradiť trošku inak, ako som najskôr zamýšľala. Dúfam, že Vám deku budem vedieť ukázať čo najskôr a už hotovú.

Ale rada by som sa vrátila k samotným bločkom. Vo svojich príspevkoch som postupne predstavovala jednotlivé bloky, ktoré sme šili a uviedla som niečo aj z ich histórie. Tak by som v tomto duchu predstavila aj bločky, ktoré sa šili od augusta do decembra. 

Augustový blok si pre nás pripravila opäť Nadra. Už som o nej písala, že navrhuje kolekcie látok pre Riley Blake a sú vždy veľmi pekné, len u nás som ich zatial nikde nenašla. 
Jedná sa o bloček Trick Card - kartový trik. Bloček je veľmi pekný, viem píšem to o každom, ale naozaj sa mi doteraz páčil každý jeden. Po nastrihaní si všetkých dielikov som bola najskôr bezradná a nevedela som odkial začať. Až keď som si nakoniec všetko poukladala, tak ako má byť, mi to v hlave cvaklo a bloček bol rýchlo na svete.  Informácii o pôvode a vzniku tohto bločku je ako šafránu. Informácie o tom, kedy tento blok vznikol sa rôznia. Jedni uvádzajú, že sa jedná o pôvodný tradičný patchworkový blok, iní, že tento blok vznikol až v 70-tych rokoch 20 storočia.  Možno vznikol na kartárskom večeri, keď jednej z dám išla po ruke dobrá karta a zároveň dostala nápad na tento bloček..... vzhľadom k svojmu názvu, to nemusí byť až taká zvrátená myšlienka.....☺ Ale aj napriek všetkému bloček je krásny a šil sa vynikajúco.




A hneď skočíme do septembra. Bloček Bears Paw som šila až v októbri. Nepamätám si, či to bolo z časových dôvodov, alebo sa mi do bločku nechcelo pustiť, ale je už na svete a je tiež veľmi pekný. Podľa inštrukcii od Vereny sa mali polené štvorčeky šiť metódou šitia cez papier, ale už keď som zbabrala 4 polený štvorček, tak som papier nechala papierom a ušila ich klasicky. A aj tak sa chybička vlúdila a budem musieť trošku párať......😏
Tak tento bloček už naozaj patrí k tým tradičným patchworkovým. Qiulty, ktoré vznikali v polovici 19.storočia v Amerike, neboli quilty, ktoré by vznikli z jednotlivých patchworkových bločkov, ale boli to quilty, ktoré mali v strede kus látky, zdobený krásnymi aplikáciami a okolo tohto veľkého "bloku" boli našívané bordúry, jednou z mnohých bola aj bordúra Saw Tooth Border a je pravdepodobné, že z tejto obľúbenej bordúry vznikol náš bloček. Bloček má predstavovať 4 medvedie tlapky, každá ukazuje iným smerom. 
Zaujímavé je, že názov bločku sa líši podľa jednotlivých oblastí, kde sa pôvodne šil.Napr. v americkom štáte Ohio sa volá Baers Paw (medvedia tlapa), na Log Island sa volá Ducks-Foot-in-the-mud(kačačia tlapka v bahne) a vo Philadelphii sa volá Hand of friendschip (ruka priateľstva). Podľa tohto by sa dalo predpokladať, že v Ohio môžete stretnúť medvede, na Log Island uvidíte  kačice a vo Philadelphii nájdete priateľov. 
To či quilty boli smerovníkmi pre utekajúcich otrokov je historikmi stále spochybňované. Na quiltoch s bločkami Bears Paw visí mítos, že signalizoval otrokom, že sú na správnej ceste a majú ju ďalej nasledovať a dovedie ich k útočisku na noc a k potrave. 



Na októbrový bloček od Andrei som bola veľmi zvedavá. Andrea šije krásne moderné quilty, ale jej prvý bloček pre tento projekt nebol práve vôbec moderný, tak som plná očakávania vyhliadala jej voľbu. A opäť Andrea vybrala nádherný bloček a to JosephCoat, ktorý sa šije ako aplikácia. Niekto aplikácie prišíval ručne, ja som bola lenivá a jednotlivé diely podlepila pavučinkou, nažehlila na podkladovú látku bločku a prišila na stroji aplikačným stehom. Joseph Coat a drážďanský tanier sú pre mňa najkrajšími bločkami v deke, aj keď ostatné bločky sú tiež krásne, tieto dva ma oslovili najviac. 
A teraz niečo z histórie. Joseph Coat je biblický bloček, vzťahuje sa na príbeh z Biblie, podľa ktorého  Jakob daruje svojmu synovi Josephovi kabát z mnohých farieb. Joseph Coat je odvodený z bločku Orange Peel. Tento bloček sa spomínal už niekedy okolo roku 1800. Kým Orange Peel je vytvorený len zo 4 dielikov, ktoré sa aplikujú, je Joseph Coat tvorený z 12 dielikov, z ktorých 6 sa aplikuje od stredu vo forme okvetných lístkov, ďalších 6 dielov sa aplikuje po obvode ako keby do kruhu. 


A tak sme sa prehupli do novembra. Na rade bola opäť Katarína - greenfietsen. Blok, ktorý vybrala je veľmi pekný, volá sa Jacobs Ladder - Jacobov rebrík. Keď ho Katarína ukázala na svojom blogu a aj na FB, bola som z neho nadšená. Avšak keď som si následne rozložila svoje látky, tak eufória pomaličky upadala, nejak som si jednotlivé látky, z ktorých šijem nevedela v tomto bloku predstaviť. Ale nejak som sa s tým popasovala. Celkovo pri šití týchto blokov, ktoré dúfam pretvorím do deky, je moja farebnosť veľmi striedma a už sa mi viackrát stalo, že som z niektorého bločku bola nadšená len do doby, kým som nemusela na neho vyberať látky z môjho portfólia. 
A teraz niečo k novembrovému bloku. Tak ako väčšina, je aj tento pôvodný a vzťahuje sa na bibliu. V Svätej knihe, Gn 28-12 sa píše: "I snívalo sa mu(Jacobovy), že vidí rebrík opretý o zem a jeho vrchný koniec siahal až do neba a Boží anjeli vystupovali a zostupovali po ňom". Keď sa na blok poriadne zadívame, skutočne v ňom objavíme rebrík, alebo schody, a to bola asi pre patchworkárky pred 120 až 150 rokmi inšpirácia nazvať tento patchworkový vzor práve Jacobov rebrík......


A tak s prvým decembrom prišiel aj posledný bloček do projektu 6Hláv/12blokov. Tento si pre nás pripravila Gesine allie and me design a je to Ohio star. Je to bloček, ktorý sa mi hodí k Vianociam. A zase pribudol do zbierky ďalší krásny bloček. 
Je to opäť, ako mnohé predtým, tradičný patchworkový vzor. Ohio star bol veľmi rozšírený a oblúbený motív medzi škótskymi a írskymi prisťahovalcami a s obľubou ho používali aj patchworkárky z radov Amishov. Taktiež sa tento vzor spája s americkou občianskou vojnou(1861-1865)a s Oberlin College v Ohio. Táto škola bola otvorená v cca polovici 19. storočia ako prvé zriadenie tohto typu pre ženy a afroameričanov. Na to obdobie to bolo veľmi pokrokové a do povedomia verejnosti sa dostala hlavne preto, že prijímala liberálne zmyšľajúcich študentov a bývalých otrokov. Tak sa stal motív Ohio star po občianskej vojne symbolom úcty padlým a ich príbuzným. 




A máme ušitých 12 blokov do našej deky + 1 doplnkový bloček. Ja budem asi 2 bločky prerábať, nakoľko zvolenými látkami ich neviem do deky zaradiť. Chcela som zo zverejnením článku počkať, kým budem mať ušitý top deky, ale to by ste čakali asi dlho, tak to, ako deka bude vyzerať Vám ukážem opäť neskôr.



Prajem všetkým krásny deň

Jana

nedeľa 26. novembra 2017

PLANET QUILT



K 10. narodeninám môjho synovca som mu ušila quilt. Jeden už odo mňa dostal asi pred 3 rokmi, ale že vraj ten je pre malé deti a on by chcel už taký dospelácky. Tak dúfam, že planetárny quilt bude dosť dospelácky. A podľa všetkého bol, lebo sa mu veľmi potešil.
Zum 10. Geburstag von meinem Neffen habe ich Ihm ein Quilt genäht. Einen hat er schon von mir, vor cca 3 Jahren bekommen, aber der ist ja für kleine Kinder, wurde mir gesagt. Ich hoffe, das er diesen Planetquilt für ein echt Erwachsenenquilt findet. Und ich glaube, das hat er, den er hat im viel Freude bereitet.



Na quilte nenájdete žiadne zložité patchworkové vzory, dôležité bolo pre mňa, aby vyniklo 5 veľkých panelov s tématikou zeme ako planéty.
Panely som kupovala na Flér u Whittney, látku s planétamy a hviezdnou oblohou u dievčat z LaMarci a doplnkové látky na patchworkobchod.czZospodu quiltu je deka z Jisku.

Der Quilt habe ich sehr einfach gehalten, für mich war wichtig, das die 5 grosse Panele mit dem Planet Erde herauschtechen. Die 5 Panele habe ich bei Fler - Whittney gekauf, die Stoffe mit Planeten und Sternenhimmel bei den Mädels von LaMarci und die Zusatzstoffe bei patchworkobchod.cz .









Quiltovanie zase za mňa prevzala Monika Vágnerová a nemohla som si vybrať nikoho lepšieho.

Quiltig hat für mich die wunderbare Monika Vágnerová uebernommen und ich konnte niemanden besseren damit beauftragen.



  Prajem krásny deň

Ich wuensche einen schoenen Tag

Jana

nedeľa 5. novembra 2017

Nástenný quilt

Počas čakania na quilt, ktorý mi prešíva Monika Vágnerová a ktorý je určený pre synovca k 10. narodeninám, som sa nechcela púšťať do ničoho veľkého. Ale vzhľadom k tomu, že Vianoce sa nezadržateľne blížia, som sa rozhodla ušiť niečo malé vianočné. Už dlhšie som chcela vyskúšať ušiť menší nástenný quilt a tak som si čakanie na balík od Moniky skrátila ušitím úplne jednoduchého vianočného quiltu. Počas šitia som jednotlivé časti aj nafotila, aj keď niečo jednoduchšie ako tento quiltík asi ani nie je......






Na quilt som použila ako podkladovú látku Grunge Basic Composition 360 od Moda Fabrics a Scrap bag vianočný opäť od Mody. Okrem toho som potrebovala ešte pavučinku a samozrejme nite, látku na lem a bavlnku na vyšívanie.

Na pavučinku som si kružítkom nakreslila 20 kruhov s priemerom 3 inch, prižehlila na pavučinku a vystrihla.
Tak tu máme tých krásavcov, z každého dekóru mám po 2 kruhy.

Teraz si pripravíme podkladovú látku. Tá moja je 70x70 cm. Látku som preložila po  výške na polovicu a vyžehlila, tak aby preklad tvoril ostrú hranu, ktorá bola pre mňa následne vodítkom. Látku som si rozložila na stôl a od všetkých okrajov som si namerala 1 inch a urobila si čiary.
Od vrchného okraja(čiary, ktorú som si nakreslila fixou) som odmerala 3,5 inch. Takýchto riadkov potrebujeme spolu šesť. Z farebných kruhov podlepených pavučinkou stiahneme ochranný papier a začneme ich rozkladať na podkladovú látku. Prvý kruh som preložila a prišpendlila do prvého nakresleného riadku(stred kruhu a preložená zažehlená hrana na podkladovej látke spolu lícovali). Do druhé radu som prišpendlila ďalšie 3 kruhy, vo vzdialenosti 0,5inch od seba.A takto som pokračovala ďalej, až k poslednému riadku, kde išiel posledný kruh a ten zase pekne na stred ako ten úplne prvý.

Dúfam, že fotka napovie viac, ako to čo som hore napísala.......

 Podkladovú látku si prenesieme na žehliacu dosku a kruhy prižehlíme k látke a prišijeme ich Vami preferovaným stehom, ja som použila aplikačný rebríkový steh. Tie čo šijú radšej podhrnuté aplikácie, musia strihnúť kruhy väčšie, aby mali čo podhrnúť, resp. zvolia menší rozmer podkladovej látky. 
A tu už mám kruhy prišité aplikačným stehom.

Top som následne vyžehlila. Do spodnej časti som sa snažila niečo vyšiť, ale nie je to moja silná stránka.  Do sendviču som použila vatelín 180g a prešila husto vo vodorovných radách, niekde som to videla a veľmi sa mi to páčilo. Nie je to vhodné prešívanie na vankúše alebo deky, nakoľko hotový produkt zostane pomerne pevný. A tento spôsob prešívania je veľkým žrútom nite. A nakoniec som miniquilt olemovala a zo zadnej strany som spolu s lemom prišila trojuhlníky (štvorce preložené napoly po diagonále)z látky na zavesenie quiltu na stenu. Tentokrát som skúšala lemovať podľa návodu Janky Dohnálovej a asi už nebudem lemovať inak.
A ešte raz malý nástenný quilt.


Prajem Vám krásny deň

Jana

štvrtok 14. septembra 2017

Púzdro na okuliare/Brillen Etuei

Témou taškového sew-alongu v auguste bolo púzdro, taštička...... Ja som si vybrala púzdro na okuliare, z vianočnej Maríny a teraz veru  neviem či to boli Vianoce 2016 alebo 2015. Je to také pohodové, rýchle šitíčko, zátačky sú pre mňa trošku  achilovou pätou ale myslím, že sa mi celkom zadarili.


Augustthema von Taschen sew-along von greenfietsen war Mäpchen und Etuei..... Ich habe mich fuer Brillenetuei entschieden, das wir im Weihnachsclub von Marina genäht haben. Es ist so ein entspantes nähen, nur die Rundungen sind  die Achilensähne bei mir, aber ich glaube die sind mir ganz passabel gelungen.






Prajem Vám krásny deň

Ich wuensche einen schoenen Tag..............

nedeľa 30. júla 2017

Ahoj, Admiral/Ahoi, Admiral

Júlovou taškou pre taškový sew-alog je taška s námorníckou tématikou. Tu mi padol do rany nový strih od Milky Kafkovej. Jej nová taška sa volá Admirál. Tak na poslednú chvílu som sa do nej pustila. Ako som už pri Milkiných návodoch zvyknutá, všetko sadlo tak ako malo, návod je naozaj podrobný a myslím, že podľa neho ušije túto krásnu tašku aj začiatočník. Milka v návode nešetrí dobrými radami, ktoré sú naozaj neoceniteľné. Taška sa dá ušiť v rôznych kombináciach a ako bonus pri zakúpení strihu na tašku Admirál, som obdržala návod na kabelku Provance. Strih je rovnaký ako pri Admirálovi, len sú inak riešené uši.

Die Juli Tasche für den Taschen Sew-Along 2017 bei Katharina/Greenfietsen.blogspot.de soll in maritinem Still sein. Da kommt mir entgegen der neue Schnitt von Milka Kafková. Ihre neue Tasche heiβt Admiral. Auf den letzten Drucker nähte ich die Tasche. Wie ich schon bei den anderen Schnitten von Milka gewohnt bin, alles hat zusammen gepasst und  sitzte wie angegossen.  Die Anleitung ist mit vielen Fotos, gut beschrieben, mit vielen Ratschlägen, und ich glaube nach der Anleitung näht diese schöne Tasche auch ein Anfänger.  Als Bonus zu dem Schnitt bekamm ich eine extra Anleitung für die Tasche Provace, die hat den gleichen Schnitt wie Admiral, nur anders angebrachte Hänkel.






Prajem krásny deň 

Ich wuensche einen schoenen Tag

Jana

Máj, jún a júl pre 6 hláv/12 blokov - Mai, Juni und Juli fuer 6K/12B

Už sú to 2 mesiace, čo som na blog nepridala vôbec nič..... akosi sa mi v lete nechce, je teplo, vonku je krásne a neviem sa  prinútiť niečo napísať. Ale dokončila som ďalší blok pre 6 hláv/12 blokov a neukázala som ešte ani bloky, ktoré som šila v máji a v júni...   
Takže tu ich máme. Počítate správne, nie sú 3 ale 4. Ušila som bonusový blok podľa Gesine.

Es sind schon 2 Monate, das sich auf meinem Blog nichts getan hat........ im Sommer bin ich irgendwie faul, es ist warm, drausen ist so schön und ich kann mich nicht dazu zwingen wenigstens etwas zu schreiben. Aber ich habe den Juli Block von Dorthe – 6 Köpfe/12 Blöcke fertig genäht und da muss ich euch auch die Blöcke, die ich im Mai und Juni genäht habe. Also da sind sie. Ja, Ihr rechnet schon richtig, es sind 4, ich habe den Bonus Block von Gesine genäht.


V máji si pre nás pripravila ďalší blok Katharina/Greenfietsen.  Blok sa volá Dutchman´s Puzzle. Blok sa šije z letiacich husí a pre mňa skutočne fuška, nie vždy sa mi podarí  jednotlivé časti bloku pospájať tak, aby som niektorej húske neodkrojila zo špičky.......... Tak ako mnoho tradičných blokov, aj  tento má svoju históriu. Jeho korene siahajú  minimálne do  roku 1890. V roku 1898 bol blok uverejnený v časopise Ohio-Farmer. Farmárske časopisy v tom období zohrávali veľkú úlohu v šírení patchworkových blokov. Pri hľadaní názvu pre blok sa nechali ženy v tej dobe pravdepodobne inšpirovať tým, čo každý deň videli a to husy a vodné mlyny. V USA boli vraj postavné milióny vodných mlynov, najstaršie boli postavené okolo roku 1630 holandskými osídlencami na východe Ameriky, tzv. Novom Holandsku, ktorého centrom bol Nový Amsterdam, dnešný New York. O letiacich husiach sa hovorilo ako o nejakom kóde, alebo kompase pre otrokov, ktorí boli na úteku. Letiace husy mali smerom svojho letu ukázať utečencom smer cesty do Kanady, kde na nich mala čakať sloboda. Otroci najčastejšie utekali od svojich pánov na jar a nasledovali smer letiacich husí, ktoré smerovali na sever,  na miestach, kde husy oddychovali počas svojho letu, našli utečenci vodu, potravu a miesto na spanie.  

Im Mai hat sich fuer uns ein Block Katharina/Greenfietsen vorbereitet. Ihr Block heist Dutchman´s Puzzle und der wird von lauten Flying Geese zusammen gesetzt. Für mich schon eine Herausforderung, den es gelingt mir nicht immer allen Geeses die Spitze schoen spitz zu lassen..... Ich hoffe dass die Katharina nichts dagegen hat, wenn ich Ihre Erzählung über die Vergangeheit von diesem Block in meine Sprache  kurze übersetze.


Júnovi blok je od Gesine/Allie and me design. Tento blok sa volá ananas. A šil sa krásne. Aj tento blok ako skoro každý jeden tradičný blok má svoju históriu. Blok Ananás vychádza z tradičného bloku Log Cabin.  Štvorec v strede znázorňuje ohnisko osídleneckeho domu, pásiky našívané okolo stredového švorca majú znázorňovať steny domu, jednu radu za druhou. Kombináciou svetlých a tmavých látok vzniká svetlá a tmavá strana bloku, tak ako má dom svoju slnečnú a tienistú stranu. Ako bonusový blok Gesine pridala Log Cabin, ktorý som ušila tiež.

Der Juni Blok ist von der Gesine/Allie and  me. Und es ist der Pineapple Block und als Bonus Bock ist gleich der Log Cabin dabei. Ich habe beide genäht, aber von dem Ananas Block bin ich begeistert. Der Log Cabin habe ich genäht, den das war der erste Block, der ich von Patchwork ueberhaupt gelernt habe und von diesen Blocken habe ich meine erste Decke genäht, die bei mir immer noch im Wohnzimmer sein Platz hat...... wie stolz ich war, wenn die Decke fertig geworden ist - hier kann mann sie sehen.  



A už prichádzame k júlovému bloku, ktorý je od Dorthe/Lalalapatchwork. Dorthe šije krásne moderné quilty a jej blog je pre mňa veľkou inšpiráciou.  Dorthe si pripravila pre nás blok Snail´s Trail, Slimačí chodník..........zábavné, ako ťažko v slovenčine nájsť správny preklad pre blok...... Tento blok má niekoľko príbuzných a každý z nich má svoje meno ako napr. Indiana Puzzle, Monkey Wrench, Friendly Hand. Rozšírený začal byť tento blok a jeho obdoby v rokoch 1920-1930, ale pravdepodobne je ešte starší, nakoľko šírenie tohto bloku začalo vydávaním časopisov na konci 19. storočia pre vidiecke obyvateľstvo a  návody sa šírili od jednej susedky k druhej.........Ženy farmárov sa delili o svoje poznatky a znalosti medzi sebou, stretávali sa a spoločne šili....Mladší sa učili od starších. V The Quilt Index môžete obdivovať približne storočné quilty s blokmi Snail´s Trail.

Und entlich kommen wir zu dem Juli Block von Dorthe/Lalalapatchwork. Dorthe näht wunderschöne moderne Quilts und Ihr Blog ist für mich grosse Inspiration. Dorthe hat für uns der Block Snail´s Trail vorbereitet. Die Übersetzung in slowakische Sprache war sehr lustig und ich musste schmunzeln, wie schwierig ist es, die Nahmen der Blöcke in slowakisch  zu uebersetzen. Dorthe hat hoffe ich, wie die Katharina,  nichts dagegen, wenn ich Ihre Erzählung ueber den Block ins slowakische übersetzt habe.


Tak a som konečne na konci.......ale išlo to vcelku rýchlo, asi sa musím len prinútiť....

Und entlich bin ich schon am Ende.....aber es ging ja ganz flot, ich muss mich nur immer ueberwinden....

Prajem pekný deň

Ein schoenen Tag

Jana



utorok 23. mája 2017

TAŠKOVÝ SEW-ALONG MÁJ 2017/TASCHEN SEW-ALONG MAI 2017

Áno, čítate správne, ja som sa z marca prehupla rovno do mája. Taška, kde ústrednú rolu má hrať gombík mi akosi nevyšla, čo nevyšla, ja som ju ani nezačala šiť, ale dobehnem v priebehu roku. Májovou témou taškového sew-alongu na blogu http://greenfietsen.blogspot.de/ je zmenšenie tašky.

Ja, Ihr liest schon richtig, ich bin gleich von März in Mai gesprungen. Tasche mit dem Knopf, ist irgendwie nicht so wie ich wollte ausgegangen, na ja, ich will ja nicht luegen, ich habe eigentlich nicht angefangen zu nähen, aber die Tasche mit dem Knopf  werde ich noch nachhollen. Das Thema im Mai ist : ich habe die Tasche geschrumpft.

Ja som nezmenšovala tašku ale kozmetickú taštičku. Návod mám od Milky Kafkovej, pre mňa královnej tašiek. Kozmetickú tašku som raz zmenšila na výšku a druhý krát na výšku, šírku aj dĺžku. Tak pevne verím, že májovú úlohu som si so cťou splnila a môžem sa venovať inému.

Eigentlich habe ich keine Tasche geschrumpft, aber eine Kosmetiktasche. Die Anleitung ist von Milka Kafkova, fuer mich die Koenigin von Handmade Taschen. Der Schnitt habe ich einmal in der Hoehe geschrupft und einmal ist der Schnitt in allen Richtungen geschrumpft. Ich hoffe, dass ich die Mai Aufgabe mit Ehre  erfuehlt habe und jetzt kann ich mich anderen Dingen widmen.


Prajem Vám krásny deň

Ich wuensche einen schoenen Tag

Jana

piatok 14. apríla 2017

TAŠKOVÝ SEW-ALONG MAREC/TASCHEN SEW-ALONG MÄRZ

Marcovú tašku som si predstavovala príliš ľahko a dopadlo to tak, že ju pridávam v posledný deň. A to ešte nie je tá taška, ktorú som začala pripravovať, musela uhnúť iným termínom(viem, sú to len výhovorky) a tak som sa narýchlo rozhodla ušiť inú tašku.

Die Aufgabe für März von greenfietsen.blogspot.de habe ich mir leichter vorgestellt und es ist dazu gekommen, dass die Tasche an dem alle letzten Tag fertig geworden ist. Und es ist noch nicht die Tasche, für die ich alles vorbereitet habe, die müsste anderen Terminen weichen(ich weiss, das sind nur Ausreden) und ich habe mich entschieden schnell eine andere Tasche zu nähen.

Túto tašku som videla na Andreinom blogu a hneď sa mi zapáčila, v mojom podaní som recyklovala staré rifle, ktoré už dosť dlho ležali v skrini a zbytkov látok. Len som akosi neodhadla veľkosť, Andrea síce píše, že taška je riadne veľké a zmestí sa do nej toho veľa, ale že je až taká veľká, som nepredpokladala.

Diese Tasche habe ich bei Andrea von Quiltmanufaktur  gesehen und hat mir gleich gefallen, bei mir handelt es sich um Recyklation von alten Jeans, die schon einige Zeit in Schrank lagen und Stoffresten. Nur die Grösse habe ich falsch eingeschetzt, Andrea schreibt, dass die Tasche gross ist und mann kann viel reinpacken, aber dass sie sooo gross ist, habe ich nicht vorgesehen.

Taška je úplne jednoduchá, ja som vnútri pridala ešte jednu, na magnet  uzatvaráteľnú, kapsičku.
Taška sa šila výborne, ale nabudúce to bude trošku zmenšená verzia.

Die Tasche ist ganz einfach, kein Schnick, Schnack, ich habe sie drinnen noch mit einen Fach mit Kloppe, die mit Magnet geschlossen wird, aufgeppept. Die Tasche hat sich super einfach genäht, aber nächstes mal werde ich Sie in einer kleineren Version nähen.  


pondelok 10. apríla 2017

DEKA ZO ZVYŠKOV - SCRAPPY QUILT


Aj u Vás je to tak, že úmerne s dokončenými projektami rastie aj krabica so zvyškami?....... U mňa bola už fakt riadne veľká a plná. Ale vyhodiť tie zvyšky do koša?....To je predsa ako vyhadzovať von oknom peniaze a zase až taká bohatá nie som.

Ist es auch bei Euch so, dass zusammen mit den fertigen Patchworkprojekten auch die Menge von Scrapps wächst?..... Bei mir war die Kiste mit den Scrapps schon richtig gross und richtig voll. Aber soll ich die wegschmeisen?..... Ist es nicht wie Geld vom Fenster schmeissen?

Prvým, kto ma inšpiroval, bola Anka Psotová, ktorá pridala na FB quilt zo zvyškov(samozrejme, že krásny, veď čo iné by Anke vyšlo od stroja). A potom to boli deky Mimi Kočankovej, ktorá ich pridáva na FB takmer pravidelne.

Die erste, die mich inspiriert hat, war Anka Psotová, die auf dem FB sein Quilt aus Resten gezeigt hat, der sooo schoen war. Und dann sind das die Quilts von Mimi Kočankova, die Scrappquilts fast regelmäsig auf dem FB zeigt.

V januári som teda vytiahla moju krabicu so zvyškami(je to najväčšia krabica z IKEA). Moje nadšenie z novo začatého projektu najskôr vystriedala bezradnosť. Krabica sa mi síce zdala plná ale že je až tak plná sa mi vôbec nezdalo. Takže  najskôr som zvyšky začala triediť podľa veľkosti. Kusy látok o rozmere asi ako papier A4 som poukladala na seba a odložila a ostatné zbyšky roztriedila a podľa farieb dala zvlášť do sáčkov.

In Januar habe ich dann die Kiste mit Resten rausgeholt(es ist ja die groesste  karton Kiste von Ikea). Meine Begeisterung von neu angefangenen Projekt hat sich gleich gelegt und ich habe ratlos auf die Menge von Resten geschaut.  Die Kiste schien unter dem Tisch nicht so voll zu sein, aber die war voller als vermutet.  Zu erst habe ich begonnen die Reste zu sortieren. Die Stücke, die so gross wie ein Blatt Papier A4 und ein bischen gröser waren, habe ich zur Seite gelegt und der Rest der Sammlung habe ich nach Farben  aussortiert

A konečne som mohla začať vymýšlať, čo z tých zvyškov ušijem. Na Vianoce som síce dostala krásnu knižku, kde je kopec inšpirácie, ale nakoniec som inšpiráciu našla na webe.
Bločky zo zvyškov som šila cez papier. Nastrihala som si štvorce o veľkosti 8 inch a diagonálne prišívala na ne prúžky. Prúžky sú od 1inch až po 3 inch, najviac však v šírke 1,5-2,5 inch. Následne som urobila polené štvorce, ktoré som potom poskladala do finálnej podoby deky.

Und erst jetzt konnte ich beginnen nachzudenken, was fuer Blöcke ich eigentlich nähen werde. Zum Weinachten habe ich ein schönes Buch bekommen, wo ich viel Inspiration finden konte, aber letzt endlich habe ich mich auf Pinterest inspirieren lassen. Die Blöcke habe ich auf Papier genäht, auf Quadrate  in der Grösse von 8 Ich, an diese habe ich diagonal Streifen in verschieden Grössen, von 1 bis 3Inch, angenäht. Nach dem ich die benötigte Menge von den Quadraten hate, habe ich mit einfarbigen Quadraten die HST genäht und dann habe ich die Puzzelteile zu einem Quilt zusammen gewürfelt.




V deke sú zvyšky látok, ktoré som nakúpila v Zebre, ModernPatchwork, Metráž Miruš, Látky Mráz........doplnený je šedou jednofarebnou a svetlomodrou jemne vzorovanou látkou - zaprisahala som sa, že nekúpim ani cm látky na túto deku/In dem Quilt habe ich Reste von Stoffen verarbeitet, die ich bei Zebra, ModernPatchwork, Metráž Miruš, Látky Mráz......... gekauft habe. Kombiniert habe ich mit einfarbigen grauem und hellblauem Stoff.


Quilt je veľký cca 175x200 cm

Der Quilt ist cca 175x200 cm gross.

Ďakujem za nazretie


Danke für Vorbeischauen

Jana

nedeľa 2. apríla 2017

APRIL, APRIL

Aprílový blok – Drážďanský tanier,  pre nás vymyslela Andrea, ktorá bloguje na Quiltmanufaktur-Blog, veľmi obdivujem jej moderné poňatie quiltov.
S aprílovým blokom pre sew along 6 hláv/12 blokov som sa poponáhľala. Dôvodom bolo aj to, že to bol drážďanský tanier. Ten som šila prvý krát, a šije sa......no úžasne. Vždy sa mi tento blok páčil, ale zdal sa mi náročný a potom to aplikovanie na podkladovú látku......... ručné aplikácie totiž nie sú moja šálka kávy, ale u drážďanského taniera sa mi páči práve to, že nie je na ňom vidieť strojové šitie.....

Aprilblock – der Dresdner Plate,  ist von Andrea, die blogt an Quiltmanufaktur-Blog, ich bewundere sehr Ihre moderne Quilts.
Mit dem Aprilblock fuer Sew along 6 Köpfe/12 Blöcke habe ich mich beeilt. Der Grund war auch das, das der Block der Dresden Plate ist. Ich habe Ihm zu ersten mal genäht, und der näht sich..fantastisch. Der Block hat mir schon immer gefallen, aber ich habe Ihm fuer aufwendig gefunden und erst das aplizieren auf den Unterlagsstoff ...........Handaplikationen sind einfach nicht mein Ding, aber bei dem Dresdner Plate gefält mir gerade das, das auf Ihm die Maschinennaht nicht zu sehen ist.

Môj drážďanský tanier/mein Dresdner Plate




Aj keď mám doma pravítko na drážďanský tanier, toto nekorešpondovalo so šablónou, ktorú som si  vytlačila zo stránky Qultmanufaktur-Blog. Musím pripustiť, že práca s pravítkom by bola precíznejšia ako podľa šablóny.........

Auch wenn ich zu Hause ein Dresdner Plate Lineal habe, aber der Lineal nicht mit der Schablone korespondierte, habe ich nach der Schablone zugeschnitten. Muss aber sagen, dass es einfacher wäre mit dem Lineal zu arbeiten, als mit der Schablone...........einfach präziser. Also wer noch kein Lineal oder Acrylschablone fuer den Dresden Plate hat, dann empfehle ich sich eine zuzulegen.......
Die Arbeit mit einer Papierschablone ist nicht so präzise .

A ukážem Vám hneď aj môj marcový blok, ktorý som stihla na poslednú chvílu a to 30.3. Blok Broken Dishes  od Vereny, ktorá bloguje na Einfach bunt, som len posúvala a posúvala, až bol koniec mesiaca.


Und gleich zeige ich Euch auch mein Märzblock, den ich auf den letzten Drücker genäht habe und das am 30.3. Block Broken Dishes von Verena, die auf Einfach bunt blogt, habe ich vor mir geschoben,  und es war plötzlich Ende des Monat da.


pondelok 13. marca 2017

A OPÄŤ LEVANDULOVÁ/UND WIEDER LAVENDEL

Tento mesiac meškám pri šití bloku pre 6 hláv/12 blokov. Dôvodom je objednávka od maminy mojej najlepšej kamarátky, ktorá ma poprosila aby som jej ušila obrus, ktorý chce darovať a najlepšie by bolo, keby bol presne taký, aký som ušila pre ňu pred cca  rokom.(tu sa môžeš pozrieť)

Dieser Monat bin ich in Verzug mit dem Märzblock bei  6 Köpfe/12 Blöcke. Der Grund ist eine Bestellung von der Mutter meiner besten Freundin, die mich gebeten hat, ob ich Ihr nicht ein Tischläufer nähen würde, und am besten genau den gleichen, den ich fuer sie vor cca 1 Jahr genäht habe.(hier in Sommerkleid und hier in Weinachtsstimmung) 

Najskôr som pozrela moje zásoby látok, či náhodou nenájdem ešte látku, ktorú som vtedy použila, ale nenašla som ani malinkatý kúsok. Tak zase hľadať v e-shopoch, či niekde nenájdem ešte takú istú látku, ale nenašla som. Tak som objednala iné, tak dúfam, že sa budú páčiť.  Objednávka znela 1 obus, podľa strihu Tea Time, z knihy Archív Bellet. Tento obrus sa odo dňa, kedy som ho ušila prvý krát,  stal mojou srdcovkou, vyzerá krásne v každej kombinácii.

Als erstes habe ich mein Stoffvorrat durchsucht, ob sich doch nicht irgendwo in Ecke ein Stueck von dem Stoff, den ich damals  genommen habe, versteckt, aber leider, Fehlanzeige. Also habe ich in E-shops gesucht, aber auch da habe ich den Stoff nicht mehr gefunden. Also musste ich ein anderen Stoff bestellen und ich hoffe, ich habe eine gute Wahl getroffen. Die Bestellung hiess 1 Tischläufer, nach dem Schnitt Tea Time, aus dem Buch Archiv Bellet. Dieser Tischläufer ist seit dem ich Ihm erstmal genäht habe, meine Herzensangelegenheit, er sieht ganz toll in jeder Kombination.


Oba obrusy sú s motívom levandule./Beide Tischläufer sind mit Lavendelmotiven. So war der Wunsch. 



Keď už boli hotové oba obrusy, tak stále zostávalo dosť látky, aby z nej niečo pekné vzniklo. Tak som prihodila ešte nejaké zbytky čo som doma mala a ušila 2 poťahy na vankúše, taktiež podľa Archívu Bellet.   Jeden som prequiltovala ručne a druhý už na stroji, nakoľko už na ručné prešitie nezostalo času. Možno sa to zdá len mne, ručné prešitie vytiahne tie látky viacej von, zdá sa taký nafúknutejší, mäkší. Ručne prešitý sa mi páči viacej

Nach dem die 2 Tischläufer fertig waren, war immer noch Stoff übrig geblieben, also habe ich  meine Restekiste auf Kopf gestellt, passende Reststuecke genommen und 2 Kopfkissenbezüge, auch nach dem Buch Bellet Archiv, genäht .  Einen Bezug habe ich mit der Hand gequiltet, den anderen mit der Maschine.  Vieleicht macht das die Handarbeit, aber die Handquilterei bringt meiner Meinung nach die Stoffe mehr zu Geltung, die Stoffe sehen zwischen den Handnähten  ein bischen wie aufgeblasen und der Bezug ist weicher. Der Bezug mit der Handquilterei gefält mir besser.








A ešte vyšlo na jeden podlhovastý behúň na stôl, v ktorom som použila prvý blok zo Sew-Alog 6hláv/12blokov.

Und es ist immer noch Stoff fuer ein Tischläufer geblieben, in dem ich den erste Block von dem 6Köpfe/12Blöcke arangiert habe.




Prajem Vám krásny slnečný deň

Ich wünsche euch ein schönnen Tag


Jana  
Milé vituálne priateľky a návštevníčky , ďakujem za Vaše zastavenie sa na mojom blogu a za milé komentáre. Teším sa na Vašu ďalšiu návštevu a Vaše komentáre