streda 20. decembra 2017

HISTÓRIA QUILTU

QUILT A JEHO HISTÓRIA
Už  som kedysi niekde písala, že veľmi rada čítam a nielen klasické romány, ale aj literatúru faktu a ak sa pre niečo nadchnem , tak sa chcem o tom dozvedieť čo najviac. Tak je to aj o quiltoch,  keď mám čas a hlavne náladu, tak  sa snažím čo najviac dozvedieť z histórie quiltov. A tu musím povedať, že vďaka bohu existuje world wide web. Čítať po anglicky je pre mňa síce ťažšie ako robiť v záhrade, ale niečomu z toho čo čítam, tak predsa len porozumiem. A tak po mesiacoch občasného čítania a sumarizovania toho, čo som sa dozvedela a písania, by som chcela aj Vám trošku priblížiť históriu quiltov.
U nás sa Quilt alebo Quiltovanie  spája hlavne s dekami a prehozmi na postele, ktoré je vídať hlavne v amerických filmoch,  ale odkedy sa spája s Patchworkom nie je úplne jasné.

Patchwork v našej reči znamená záplata a popisuje techniku, pri ktorej sa kúsky látky zošívajú do veľkej plochy a vznikajú geometrické vzory. To je predná strana jedného quiltu.

Preklad anglického „to quilt“ znamená asi naše štepovanie, prešívanie a tak vlastne vzniká quilt.  Pod predný patchworkový diel, ktorý sa nazýva aj  „top“ sa dá vatelín, a predný diel a vatelín sa spoja so spodnou látkou. A vtedy začína tzv. quiltovanie. Cielom quiltovania je spojiť všetky 3 časti  quiltovacími stehmi, tak že vzniknú rôzne plastické, trojdimenzionálne vzory.  Napr. Amish-quilty sa šili z jednofarebnej látky  a deky boli následne veľmi bohato a umelecky prequiltované.

Avšak  história patchworku a quiltu siaha omnoho ďalej. Ešte stále nie je úplne isté, či pôvod quiltu nepochádza z Číny, resp. Blízkeho východu. Isté však je, že quiltovať sa začalo už dávno pred naším letopočtom. Najstaršie zachované patchworkové quilty sú vystavené v Múzeu v Kairo a sú staré cca 3000 rokov.  Symbolika použitých vzorov a vyobrazení na quilte boli v tom období v popredí.  Historici vychádzajú z toho, že túto ručnú prácu rozšírili v severnej Európe križiacky rytieri. Tieto niekoľko vrstvé deky plnili na studenom severe, na posteliach nevykúrených spálni zahrievaciu funkciu.

Výroba takýchto quiltov bola v tom čase veľmi namáhavá, neexistoval textilný priemysel, čiže quilty sa šili z doma tkaných a farbených látok. Až keď karavány z východu priniesli, hlavne do južnej časti Európy, tkané a rôznofarebné látky, vznikali náročnejšie, výšivkami zdobené patchworkové práce.
Európsky vystahovalci na začiatku 17. Storočia, priniesli svoje znalosti tejto ručnej práce do Nového sveta, kde sa z neho stalo ľudové umenie, kým v Európe postupne zanikalo. Avšak prvé quilty Nového sveta si netreba predstavovať ako majstrovské diela, ale šili sa zo všetkého, čo mohlo človeka zahriať, napr. z obnoseného oblečenia. Toho času neboli quilty ozdobou, ale bola to funkčná súčasť domácnosti.  Plnili funkciu prikrývky, dávali sa na okná a dvere, aby zamedzili prístupu chladu do  chatrčí.  19. Storočie bolo veľmi dôležité pre históriu quiltu. Okolo roku 1840 bolo východné pobrežie Spojených štátov tak husto osídlené, že sa tzv. Pionieri  na svojich vozoch, ťahaných koňmi ale aj peši, sťahovali smerom na západ, kde dúfali, že nájdu úrodnú zem, miernu klímu a príjemný život.  Prví osídlenci prišli do Kalifornie v roku 1841. Keď v Amerike vypukla v rokoch 1848/49 zlatá horúčka, ťahalo to opäť tisíce ľudí do západných oblastí. Pritom niektorí zanechali  doma svoje rodiny, priateľov, a niektorí aj poriadnu kopu dlhov.
 Často odchádzali na západ aj celé rodiny, ženy sa snažili udržiavať niečo ako rodinný život.  Nakoľko miesta vo vozoch bolo veľmi málo, mohli si zobrať so sebou minimum svojich vecí. Je historicky doložené, že všetky šaty, ktoré si ženy mohli zobrať so sebou, museli mať oblečené na sebe a každý kúsok odevu, ktorý sa už nedal nosiť, bol starostlivo rozstrihaný  a odložený, aby sa neskôr použil k výrobe quiltov pre novú domácnosť.





Temnou kapitolou americkej histórie je obdobie otrokárstva, samotní Američania nazývajú toto obdobie „national shame“. Masové zotročovanie ľudí,hlavne z čiernej Afriky bolo v období od 16. Storočia do polovice 19. Storočia. Otroci pracovali ako lacná pracovná sila na bavlníkových plantážach,  prevážne v južných štátoch Ameriky.  V čase zrušenia otroctva v roku 1865 bolo v Amerike viac ako 4 milióny otrokov.  Životné podmienky otrokov boli tak hrozné, že mnohí riskovali útekom radšej svoj život, ako žiť v takých nedôstojných podmienkach. Legendy hovoria, že v quiltoch toho obdobia boli ukryté tajné správy. Na vzoroch jedného quiltu, ktorý visel zavesený na šnúre na sušenie prádla, mohli zbehlí otroci vidieť, či im vlastník domu pomôže. Ak áno mohli dúfať, že dostanú najesť a prichýlia ich na noc.




Vzory ako „Double Wedding Ring“ a Drunkard´s Path mali byť dokonca akousi mapou pre utekajúcich otrokov, ktorá im ukazuje cestu k vytúženej slobode.






Obdobie  americkej občianskej vojny v rokoch 1861 až 1865, bolo taktiež obdobím, kedy vznikli jedny z najkrajších quiltov toho obdobia.
Ženy, čakajúce na koniec vojny a na návrat svojich mužov, otcov, bratov a synov, pracovali na dobročinných projektoch. Šili deky pre vojakov na bojovom poli. Tieto deky  nemali však výplň, aby  ich vojaci mohli napchať do svojho ruksaku. Potom ho však mohli na bojisku vyplniť napr. suchým listím alebo slamou. Tak mali pri sebe deku od svojich najbližších, ktorá ich hriala.  Ak niektorého vojaka zabili, tak ho pochovali spolu s jeho dekou. Mnohé ženy však zbytočne očakávali návrat svojich najbližších.  Americká občianska vojna stála život 650.000 ľudí.
Jeden z najznámejších quiltov tohto obdobia je nazvaný po jeho autorke Jane Stickle a to Dear Jane. Jane šila tento quilt v rukách v roku 1863, pozostáva z 5602 dielov. 169 Blokov, 108 Trojuholníkov a 4 rožné diely sú šité ako patchworkové bloky, alebo ako aplikácie a žiaden vzor alebo látku jednotlivých blokov alebo trojuholníkov nenájdete v quilte 2x. Originál quiltu je možné obdivovať raz ročne v Bennington múzeu v Benningtone, v štáte Vermont.


V USA má dlhú tradíciu sociálne zriadenie tzv. Quilting – Bees, ktoré vzniklo ešte za čias osídlovania západnej časti Nového sveta a ženy sa stretávali vždy u jednej z ich spolku a šili spolu quilty.  Meno svojmu spolku dali podľa najpracovitejšieho tvora na zemi a tým je včela.(Bee-včela).Výsledkom ich spoločného šitia boli napr. deky pre novomanželov. U Amischov, jedného amerického náboženského spoločentva, ktoré sa pre svoje náboženské presvedčenie vzdalo života s technickými vymoženosťami, sa táto tradícia stále udržuje a nielen preto patria Amish-Quilts aj dnes k favoritom takmer každej galérie, ktorá vystavuje quilty.
 
K tým Quilting – Bee musím povedať, že takýto spolok existuje napr. aj v Nemecku. Každý mesiac jedna zo včeličiek rozpošle ostatným patchworkový blok, niekedy aj látky na neho a šijú potrebný počet blokov do jej quiltu, a každá šije tento blok – niekedy je to jeden, niekedy dva, záleží od veľkosti a tak má postupne v každom mesiaci jedna z nich bločky na svoj quilt ušité.......ten nápad sa mi veľmi páči a prijala by som, keby aj u nás bolo niečo obdobné.

Aj keď v USA je patchworková deka samozrejmou súčasťou každej domácnosti, ako napr. u nás ozdobný vankúš na gauči v obývačke, je quilt často používaný ako nástenná dekorácia, stolná dekorácia atď.


Ďakujem  všetkým, ktorí si našli trošku času a článok si prečítali........

Jana 

7 komentárov:

  1. Pěkně napsané, Jani:-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Jani, úžasně čtivé ... a krásně sepsané. Děkuji. Určitě se sem budu vracet. Hltala jsem každou větu :-*

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Miluš ďakujem, som veľmi rada, ak sa článok páčil, pre mňa osobne je veľmi zaujímavé dozvedieť sa, ako vlastne naše spoločné hoby vzniklo a rôzne historky a mýty, ktoré sa k nemu viažu a ako vedelo dokonca ovplyvniť životy ľudí...

      Odstrániť
  3. Nádherně napsané. Velmi čtivé a poučné.

    OdpovedaťOdstrániť
  4. Ahoj Jani, veľmi pekne ďakujem za krásny článok. Čítala som ho na jedno nadýchnutie :-)
    Určite si ho prečítam ešte viac krát a rada.

    OdpovedaťOdstrániť
  5. Jani ,super spísané dobre sa to číta ....pekný dník ,všetko dobré do Nového roka prajem ....
    Mirka

    OdpovedaťOdstrániť

Moje milé virtuálne priateľky a návštevníčky blogu, ďakujem za návštevu blogu a milé komentáre.
Vždy ste u mňa vítané a teším sa na Vašu ďalšiu návštevu
Jana