utorok 4. júla 2023

AKO SOM ŠILA EMBROIDERY QUILT OD TILDY

Keď som prvý krát zazrela Embroidery quilt od Tildy(free návod na stránkach Tildy), vedela som, že si ho chcem ušiť.

 U nás ani jeden predajca nemá všetky farby jednofarebných látok od Tildy, kompletný set na ušitie tohto quiltu som mohla zakúpiť v Nemecku (aby som nemusela platiť clo a DPH pri zasielaní z USA), ale kit sa mi zdal aj tak príliš drahý. Už pred niekoľými rokmi som si zakúpila u Evky  z Báječného šití vzorkovník látok Toscana. Tak som ho vytiahla a prirovnávala k látkam od Tildy. Ako taký základ som si aj spravila, ale mala som obavu, či sú všetky farby ešte aktuálne, či sa trošku nezmenili, tak som poprosila Evku, či by nebola ochotná mi urobiť výber látok z kolekcie Toscana zo svojej ponuky na tento quilt. Evička je veľmi ochotná a v priebehu cca 2 týždňov som dostala od nej návrh na základe ktorého som spravila objednávku. 

Myslím, že spotrebu počítala Tilda naozaj veľkoryso, až na podkladovú látku, tá mi vyšla, že akurát, zostalo mi cca 6 inch pás v šírke látky. Ešte že som sa pri rezaní nepomýlila....:-) Ostatné farby som brala po 30 cm, 40 cm, podľa toho ako bolo uvedené v návode(pri mnohých farbách je uvedených 15 cm), ale to som už ja nebola ochotná Evku zaťažovať aby mi to takto rezala. u mnohých farieb je aj tých 15 cm veľa, nakoľko potrebujete z nich len zopár štvorčekov. Celý quilt je ušitý z 2 inch štvorčekov,  

Ja som si najskôr narezala všetky farebné štvorčeky a označila ich číslom podľa návodu Tildy,  podkladovú látku som rezala postupne. 


Ešte pred tým, ako som si narezala všetky štvorčeky, tak som intenzívne rozmýšlala nad tým, akým spôsobom budem tento quilt šiť. Určite som vedela, že nebudem štvorčeky nalepovať na nejaký ten vlizelín, ktorý ani neviem ako sa volá, a potom sa to spolu aj s tým vlizelínom zošíva, tak to napr. šila Veruschka Zarata z @prideandjoyquilting, Jitka z @Jitkadesign si quilt zase rozdelila do úplne iných blokov a  u Steffi z @Quiltwerke som našla ten správny spôsob, jednoduchý, zošívaním štvorčekov a umožňujúci mi kedykoľvek prestať šiť a nedopliesť sa v tom množstve štvorčekov.Vlastne som okopírovala jej postup a pre mňa bol určite ten naj.  


V prvom rade som si obalila polystyrénovú dosku vatelínom, aby som si mohla vyložiť štvorčeky. Dosku(nemusí byť polystyrénová, ale ja som nič lepšie nenašla a je ľahká, dobre sa prenášala)som volila tak, aby som ju vedela bez väčších problémov prenášať z jedného miesta na druhé a aby som ju mohla mať položenú pri šijacom stroji po svojej ľavej ruke a nezavadzala mi. Tilda celý quilt rozdelila do 9 segmentov. Na podkladovú dosku som si vždy vyložila celý jeden segment quiltu, začínajúc vždy sprava doľava a zdola smerom nahor, čiže som mala 18 stĺpcov a v každom stlpci 14 štvorčekov. Je to super činnosť napr. pri telke. 



Dosku so štvorčekmi som si položila k šijaciemu stolu po svojej ľavej ruke, tak aby som sa na stoličke len pootočila a mohla zobrať potrebný štvorček. Ale aby som pri tom vrtení sa na stoličke nedoplietla z ktorého stlpca mám zobrať štvorček, tak som to robila nasledovne: celý segmen začína prvými dvoma hornými  štvorčekmi v prvom stĺpci, predtým ako ich vezmem zo stlpca, tak si nad druhý stlpec povytiahnem prvé dva štvorčeky druhého stĺpca(viď foto), skôr ako tieto vezmem na zošitie, povytiahnem prvé dva štvorčeky tretieho stĺpca. (v ďalších radách je to už len jeden štvorček). Pri prvom segmente som to nemala ešte zautomatizované, ale pri ďalších som už nad tým ani nepremýšlala a robila to automaticky. To mi umožňovalo v prípade potreby kedykoľvek prestať a opäť sa k práci vrátiť bez toho, aby som rozmýšlala, kde som skončila. 



A konečne prejdeme už k samotném aktu šitia. Zabudnite na nožnice alebo automatický odstrih nite. Odstrihávať budeme vždy až po zošití 1celej rady všetkých osemnástich stĺpcov. 

Tu zošívam prvé dva štvrčeky stĺpcov. Medzi nimi nechávam cca 1 cm medzeru. V tomto prípade je lepšie nechať medzeru trošku väčšiu(keď šijem touto reťazovou metódou iný projekt, tak nechávam oveľa menšiu medzeru, ale tu to má svoje opodstatnenie). Takto zošijeme spolu všetky štvorčeky z  18 stĺpcov, po ich došití konečne odstrihneme niť. Dostaneme  jedného dlhého hada. 


Musím však povedať, že som svoj stroj dosť vytrápila tým šitím do prázdna. To, aby jednotlivé medzery boli cca rovnaké som dosiahla tým, že som sa orientovala značením na pätke. Medzeru medzi jednotlivými štvorčekmi som si stanovila na rozdiel medzi prvou a poslednou značkou na boku šicej patky t.j. cca 1/2 inch, . Ja mám stroj Berninu, patka má na boku zárezy, ale myslím, že veľa výrobcov má na patchworkovej patke nejaké značenie. Pri tomto zošívaní som sa naučila, že moja Berta nemá rada šitie na prázdno. Snažila som sa šiť naprázdno aj viac ako 1/2 inch, ale štrajkovala, takže sme sa dohodli, že 1/2 inch je tak akurát a ja ju nebudem viac hnevať. 


 

3 radu štvorčekov začíname znovu na začiatku hada, dávame pozor, aby sme švový prídavok mali vždy na pravej strane a aby sme nepoplietli začiatok a koniec hada. Najjednoduchšie je nechať na prvých dvoch štvorčekoch kúsok látky cez ktorý nabiehame na prvé dva štvorčeky. 

A teraz k už zošitým prvým štvorčekom pridávame ďalšiu radu, musíme dávať trošku pozor aby medzery boli približne rovnaké, aby ste prvú medzeru nemali 1 cm, druhú 2 cm, ďalšiu 0,5 cm, robilo by to problémy pri ďalšej manipulácii. 






Takto zošijeme všetkých 18 stlpcov a dostaneme takúto plachtu, ktorú musíme teraz vyžehliť. Nič nerozstrihávame, plachta nám zostáva v celku. . Anglicky hovoriace quilterky takému zošívaniu hovoria: webchainpiecing. Je to vlastne reťazové šitie, ale na konci máte ako keby jednu pavučinu. 


A teraz prichádza otázka, že ako túto plachtu vyžehliť. Ja budem zažehlovať švové prídavky v každej rade do opačnej strany. Žehlenie je trošku zálúdné, nakoľko si žehličkou môžete nechtiac švové prídavky z predchádzajúcej rady preklopiť na opačnú stranu. Ale práve preto tu máme tie medzery, ktoré sme nechávali medzi stĺpcami a ktoré nám teraz pomôžu, aby sme si žehlenie aspoň trošku uľahčili. 

Najskôr si vyžehlíme prvú radu, tá je jednoduchá, žehlička nám nezasahuje do druhej rady. A teraz obídeme žehliacu dosku, prvú vyžehlenú radu si pritiahneme k sebe, druhú, ešte neožehlenú radu umiestnime tak, aby prvá už ožehlená rada vysela zo žehliacej dosky a druhá rada, ktorú ideme žehliť začínala na hrane žehliacej dosky. Keď vyžehlíme druhú radu, znovu obídeme žehliacu dosku, pretiahneme si segment k sebe tak, že tretia rada začína na hrane žehliacej dosky a zvyšok mi vysí zo žehliacej dosky. A po každej rade obídeme žehliacu dosku a postupujeme ako som písala vyššie.

Tu vidíte pohľad na dosku zhora, ako to mám na tej hrane položené. 


Tu vidíte vyžehlenú prvú radu, druhá končí tesne na hrane dosky a
švové prídavky zažehlím do opačnej strany

Musím priznať, že v tomto prípade nežehlím tak ako sa pri patchoworku má, ale šmrdlám žehličkou, ale len do jednej strany. Žehličkou si zafixujem prvý štvorček, radu, ktorú chcem ožehliť trošku natiahnem, aby sa mi čo najmenej látky stratilo v švovom prídavku a žehličku posúvam až na koniec rady. 


A keď už máme vyžehlené, tak môžeme prejsť k zošívaniu jednotlivých radov. Ešte stále nič nerozstrihujeme. Tým, že sa švové prídavky zažehlovali do opačných strán, zošívanie je jednoduché......Jednotlivé rady sa do seba zahačkujú. Omnoho väčšiu presnosť by sme dosiahli, ak by sme si jednotlivé rady našpendlili, ale ja som nič nešpendlila. Skúsila som si to našpendliť asi v 2 radách, ale trvalo mi to dlho, tak som sa rozhodla zariskovať  😁, chvíľu žiť nebezpečne a nešpendlila som.Netvrdím, že všetky spoje sú 100%, niektoré samozrejme utiekli, ale dá sa na to pozerať a ja som s výsledkom spokojná a quiltovacia polícia predsa neexistuje...... takže ma za to nezavrú.......😎



A už sme takmer na konci. Po zošití celého segmentu si musíme už len premyslieť, ako budeme zažehlovať švové prídavky. Ja ich budem rozžehlovať. Pri rozžehlovaní tiež treba dávať pozor, aby sme si žehličkou nechtiac švové prídavky nepokrčili, resp. ich nechtiac nepreklopili na inú stranu. Nemusím premýšlať nad tým, do ktorej strany ich zažehliť, aby sa pekne spojili s naväzujúcimi segmentami. V mojom prípade ma pred žehlením  čaká ešte jedna domáca úloha a to je rozstrihnutie slučiek, ktoré vznikli pri zošívaní rad z nití, ktoré tvorili medzeru medzi štvorčekmi. Buď ich rostihnete nožničkami na vyšívanie, alebo ako ja páračikom. A potom už len vyžehliť, zošiť jednotlivé segmenty k sebe a máme hotovo, teda hotový top . 

A ešte jednu vec, ak by ste sa rozhodli šiť týmto spôsom. Každý segment po došití hneď vyžehlite. Ja som si ušila najskôr všetky pavučiny a potom ich žehlila a nadávala som si do blbých, že prečo som to tak robila, že som mala každý jeden segment hneď po došití vyžehliť. A keď sa hovorí, že učíme sa z vlastných chýb, tak tomu až tak neverte. keď som už jednotlivé stlpce prišívala k sebe, tak na začiatku som si opäť hovorila, že budem žehliť postupne po došití každého jedného, ale opäť zvíťazila lenivosť a žehlila som až keď bolo všetkých 9 zošitých..........Je toho žehlenia potom neúrekom........

A tu je ten môj....... ešte v štádiu topu, ale snáď niekedy bude z neho aj hotový quilt, ale musím si premyslieť ako a akou farbou prešívať. 




Ak máte otázky k tomu ako som ho šila, že to z popisu nieje úplne jasné, tak sem s nimi..... rada ich zodpoviem. 

Prajem Vám krásny letný deň


Jana


  

štvrtok 4. mája 2023

ORGANIZÁCIA A PORIADOK V ŠICEJ IZBE, KÚTIKU - časť I.

 Asi som to už viackrát písala, ale nemám rada neporiadok v mojej šicej izbičke. Po každom šití, aj keď je to len 30 minút, všetko poodkladám na svoje miesto, aby som to pri najbližšej príležitosti našla na svojom mieste. Mňa osobne strašne stresuje, ak mám naokolo seba naukladných kopec rôznych vecí, ktoré potom len prekladám z jednej strany na druhú a neviem sa na nič sústrediť, pretože všetko naokolo odpútava moju pozornosť. Každý človek je v tomto iný a moju kreativitu podporujú čisté prázdne plochy, inému treba pre kreatívnu tvorbu, nazvyme to, "kreatívny chaos". Nie je to tak, že by som na začiatku projektu nevytiahla pol skrine s látkami, ale keď už látky vyberiem všetky ostatné musím schovať. A tak podobne je to aj so všetkými drobnosťami.  

Dnes Vám ukážem, ako som si našla systém na poriadok s ihlami a cievkami do šijacieho stroja. Ihly a cievky do šijacieho stroja máme asi každá niekde v blízkosti šijacieho stroja. Ja som zneužila kuchynský vozík, ktorý mi slúži aj ako malá žehliaca plocha, a mám v ňom všetko, čo je potreba k šijaciemu stroju. Má pomerne plytkú zásuvku a v nej mám ihly, krabičku s cievkami. Ihly nechávam vždy v plastových krabičkách (zväčša sú balené po 5 ks), aby som vedela o aký typ ihly sa jedná. Ale v tom šuflíčku mi lietali a stalo sa, že som mala otvorené 2 aj 3 krabičky tých istých ihiel. Nejak som sa chcela dopracovať, aby som ich mala všetky pohromade a tadá, pomohli mi k tomu prázdne obaly od CD-čiek. Mám obaly dva, jeden kde mám ihly univerzálne a jeden, kde sú ihly špeciálne ako napr. na kožu, topstich ihly, titan ihly, na úplet atď. Keď šijem univerzálnou ihlou a cítim potrebu ju vymeniť (čo je u mňa pomerne často) a ihla je ešte celkom OK(napr. nie je ohnutá), dávam ju do úplne separátnej krabičky a používam ju na šitie cez papier - FPP.



Druhým veľkým trňom v päte mi boli cievky s niťami do šijacieho stroja. Aj keď som ich mala v jednej krabičke, stále bol v nej pre mňa neporiadok, lebo niť sa z nich odmotávala. Na Pintereste som objavila vychytávku, ktorá nestojí mailand a stála za vyskúšanie. A potom som si hovorila, že prečo som na to neprišla aj sama. Nie je k tomu treba nič špeciálne, iba kúsok akváriovej hadičky, tú som kúpila v Hornbachu asi za 2 EUR(už si to ani napamätám). Bohate stačí 50 cm. Tú som narezala asi na 1 cm kúsky a rozrezala a dala na cievku. Niť sa nemôže odmotávať a v krabičke je konečne poriadok a nemusím odstrihávať a vyhadzovať pomotané nite. 





Možno som niektorú z Vás inšpirovala. 


Prajem Vám pekný deň


Jana

pondelok 16. januára 2023

POLENÉ ŠTVORCE - AKO SI UĽAHČIŤ ICH OREZANIE NA PRESNÚ MIERU

 HST - alebo po našom polené štvorce šijem rada, dá sa z nich vykúzliť množstvo vzorov, dajú sa na ne využiť zbytky. 

Ja ich vždy šijem o trošku väčšie ako je potrebné, aby som ich mohla zarezať na správnu veľkosť, ale to zarezávanie ma niekedy privádzalo do zúfalstva. Keď som priložila uhlopriečku na pravítku na tú na ušitom bločku, dosť často sa mi stávalo, že som ju nevedela udržať presne a trošku sa mi to pohlo. To ma strašne hnevalo. Je dostať kúpiť pravítko BLOCK LOCK na polené štovrce (nedávno Monika Kolejová doporučovala pravítko na letiace husy tejto značky). Pravítko má taký zárez, ktorý sa zaprie do zažehlenej uhlopriečky na ušitom bločku a nepohne sa vám. Aj som rozmýšlala, že si ho kúpim, ale cca 35€ + poštovné za pravítko cca 6x6 inch nie je až tak málo peňazí. 

polené štvorce ušité z trojuholníkov z dokončeného quiltu

Ale aj pri obyčajnom pravítku existuje spôsob ako si pomôcť. Videla som to niekde na nete, a rozhodla sa to vyskúšať a funguje to. Od toho času to robím len týmto spôsobom. 


A čo k tomu potrebujeme? Ako vidíte na fotke, nič zvláštne, iba štvorcové pravítko a washi pásku.  A čo teraz? Na rubovú stranu pravítka(tá bude položená na látke)nalepíme presne na uhlopriečku washi pásku v 3-4 vrstvách. Treba si dať záležať a nalepiť ju naozaj presne. Washi páska v niekoľkých vrstvách nám nasimuluje zarážku, ktorá za zarazí o zažehlený šev a nepohne sa.........Pri lepení washi pásky dávajte pozor, na ktorú stranu uhlopriečky ju nalepíte, aby ste nedopadli ako ja, že bola práve naopak..........



A teraz už môžeme veselo orezávať.  Uhlopriečku zarazíte o zažehlený šev a orežete. 


Ak máte otáčaciu podložku, nemusíte pravítko ani dvíhať, otočíte podložku, pravítko popri zažehlenom šve posuniete dole a orežete z druhej strany.


A hotovo, máme krásne orezaný polený štvorec. 


Snáď som niektorú z Vás inšpirovala a tie ktoré to vyskúšajte, dajte mi vedieť, či to bolo pre Vás užitočné.

Pekný deň

Jana



utorok 10. januára 2023

TAJOMSTVO MOJEJ UPRATANEJ SKRINE

 Keď sa pozriem na svoju skriňu s látkami dnes a predstavím si, ako vyzerala kedysi, tak môj vnútorný Monk skáče asi tak meter od podlahy. Je to neporovnateľné. Nie že by sa nestalo, že tam látku našmochtlám len tak hala-bala, jasne že áno. A samozrejme, že kedysi som to aj videla, lebo sklá neboli oblepené látkou, takže preto sú látky namotané na comic boardoch(katóny)sú v tej hornej časti, lebo tie vyzerali upratane aj tak. 


Ale čo s tými ostatnými, ktoré boli síce v tej skrini uložené, ale každá trošku inej veľkosti, nedali sa mi z nich urobiť také tie pekné komínky. A tak pri hľadaní po internete som našla niečo, čo by mohlo tento môj problém vyriešiť. Nieže mohlo by, ale vedela som, že ten môj problém to vyrieši, pretože to je odskúšaná vec. 

A tak som si objednala môjho budúceho pomocníka, možno ho máte aj doma niektorá a tak tu je: je to doska na skladanie prádla. 


Je to takéto plastové čudo, ktoré je z 3 častí, vonkajšie krídelka(tie dierované) sú v hornej časti spojené s tou strednou plnou časťou. Ja som za to aj s poštovným zaplatila do 10€ a musím povedať, že to bola super investícia a môj vnútorný Monk mi je za to neuveriteľné vďačný. 

A tu ešte zopár fotiek, ako s tým látku skladám: 


Látku zložím tak, aby kopírovala modrú dosku, nemala by ani z jednej strany prečnievať.


Smerom k stredu preklopím jeden ten dierovaný diel, potom druhý a mám presne šírku môjho komínku v skrini.




Následne látku zložím(pri plnej šírke t.j. 110 cm - je to presne 3x, pri menšej len 2x) a ta dá, a môžem ich uložiť do skrine.

Niekto to skladá cez pravítko, mne sa to nedarilo. Takže mne takáto blbosť urobila obrovskú radosť. Možno sa pýtate, že čo na tom záleží, veď cez tie oblepené sklá, to aj tak nie je vidieť. Sklá som oblepila hlavne kvôli tomu, že v lete mi tam celý deň svieti slnko. A potom mňa to dosť vyrušovalo, keď som mala na očiach kopec farieb, stále mi tam ubiehal zrak a nevedela som sa riadne sústrediť na jednu vec. Takto som vlastne zabila 2 muchy jednou ranou......


Pekný deň dievčatá a šitiu zdar.


Jana