Každá z nás asi vlastní nejakú knížku o patchworku a možno nie len jednu ale hneď niekoľko. Ja knihy milujem, nielen tie o patchworku a quiltovaní, ale všeobecne. Viem si pri nich oddýchnuť, naučiť sa z nich niečo nové, pozrieť sa na druhý koniec sveta, prežiť príbehy, ktoré by som vo svojom skutočnom živote nikdy nezažila. Veľa krát, keď si pozriem sfilmovanú verziu knihu som z filmu hrozne sklamaná, kniha sa mi vždy páči viac, asi tým, že pri jej čítaní môžem zapojiť svoju vlastnú fantáziu.......
Moju patchworkovú knižnicu som začala budovať knižkou od Renaty Bažantovej Patchwork šitý na stroji. Bol to môj úvod do patchworku, po tom čo som absolvovala kurz. Knihu určite vlastní veľa z Vás.
Keď som bola u brata, tak v trafike som objavila "Patchwork-bibel 1+2". Sú to 2 časopisy, ktoré sa venujú patchworku od jeho základu, vysvetľujú sa tu rôzne techniky vcelku jednoduchým spôsobom, je v nich pár projektov. Dnes by som už asi po tom nesiahla, ale vtedy, rozumej v mojich patchworkových začiatkoch, ma časopisy zaujali. Časopisy sú v nemčine.
A niekde medzi tým som objavila časopisy Marína. Som pravidelnou čitateľkou, či už Maríny alebo Pepitty a taktiež pravidelnou účastníčkou kurzov Ivanky Havelkovej. Je to pre mňa škola, v ktorej sa toho veľa naučím. A čo je pre mňa nezaplatitelné, je práve tá komunita dievčat okolo. Od Ivanky mám aj obe knihy, v ktorých je výber projektov z časopisov.
Na Amazone ma zaujala kniha "The big book of Scrappy Quilts". Knižka je krásna farebná, je v nej veľa projektov na šitie quiltov zo zbytkov látok, určite je veľmi inšpiratívna, ale nie som si istá, či by som ju niekomu odporučila. Kniha je v angličtine.
Niekedy koncom minulého roku vyšla kniha s projektami od Bonnie and Camille. Dvojica, matka a dcéra, ktoré sú aj dizajnérkami látok pre výrobcu MODA. Projekty sú v nej krásne, veľmi sa mi páčia ale nejak si ich neviem predstaviť z iných látok, ako od tejto dvojice, avšak na SVK a ani v Čechách nie sú k máni a vycálovať takmer 20€ za 1 meter v Nemecku či Rakúsku sa mi fakt nechce.
Okrem toho vlastním ešte nejaké knižky od Lynette Anderson a Tone Finnanger(TILDA).
Knižka o ručných aplikáciach je takým výstrelkom, vôbec mi nejdú a asi to nikdy nebude moja obľúbená technika. Druhá od Katja Marek o drážďanských tanieroch v rôznych podobách, šité ako EPP, alebo na stroji. Je to zaujímavá kniha. Obe knihy sú v angličtine.
A potom je pre mňa špeciálna kategória kníh a to tie, ktoré sa zaoberajú výlučne quiltovaním - prešívaním. Tu vlastním momentálne 2 knihy, tretia je už vo výhľade, možno si ju kúpim ako vianočný darček....:-)
Prvou je kniha Esther Miller - Mein amishes Erbe. Kniha je opäť v nemčine. Esther Miller vyrastala v komunite amishov a tam sa naučila už ako 4-ročná umeniu ručného quiltovania. Kniha rozpráva jej príbeh života ako dieťaťa, ktoré vyrastá v amish rodine a taktiež obsahuje návod? na ručné prešívanie, tak ako sa to ona už v detstve naučila. Môžem Vám odporučiť aj jej youtube kanál , kde má videa k ručnému prešívaniu - videa sú v nemčine, alebo angličtine. Videí je myslím 5 a určite stoja za pozornosť. Esther žije v súčastnosti v Nemecku, kde usporadúva kurzy ručného quiltovania a je zberateľkou starých quiltov.
Druhou knihou o quiltovaní je kniha od Jacquei Gering, majsterkou v prešívaní kráčajúcou pätkou a volá sa "WALK". Je to pre mňa úžasná inšpirácia a aj učebnica, ako prešívať kráčajúcou pätkou, ako dosiahnuť rôzne vzory, na čo si dať pozor, kde začať atď. Kniha už má aj 2. diel, ten ešte nemám, ale možno ......:-) . Kniha je v angličtine.
Poslednú knihu, ktorú by som Vám dala do pozornosti, a ktorú vlastním je kniha od Thomas Knauer - Why we quilt. Súčasní quilteri ako napr. Lynette Anderson, Molli Sparkles v nej hovoria o tom, prečo quiltujú, hovoria o sile umenia, sile komunity a kreativite. Kniha je taktiež v angličtine, ale určite je veľmi inšpiratívna.
|
Toto je jeden z mojich najoblúbenejších výrokov z knihy: We quilt to change the world: quiltujeme, aby sme zmenili svet. |
Tak to je moja patchworková knižnica. Nie je príliš obsiahla, ale je pre mňa inšpirujúca a poučná.
A aké knihy máte na poličke vy?
Prajem Vám pekný deň